כתבה שלי פורסמה ב ynet! כנסו! הקישור לכתבה בסוף הפוסט

המפקח על רישום מקרקעין בחולון, אורי שלומאי, קיבל לאחרונה תביעה שהגישו בעלי דירות בבניין בעיר נגד שני שכנים שלהם, וחייב אותם לחתום על הסכם תמ"א 38. המתנגדים טענו בין היתר שהפרויקט יקטין את הכניסה לדירותיהם לטובת מעלית לדירות החדשות, אך המפקח הבהיר שאין מניעה בחוק לאשר בנייה ברכוש המשותף על חשבון גריעה מדירות פרטיות.

התובעים הם בעלי זכויות ב-21 מתוך 24 דירות בבניין. אחד הנתבעים מחזיק בשתי דירות והנתבע השני מחזיק בדירה נוספת. התובעים טענו שב-2016 התקשרו מרבית בעלי הזכויות בדירות בבניין בהסכם מול יזם לביצוע פרויקט תמ"א 38 מסוג חיזוק. היזם התחייב להרחיב את הדירות בכ-25 מ"ר, כולל בניית ממ"ד ומרפסת שמש, ולהקים שלוש מעליות לכל אחת מהכניסות בבניין. היתר הבנייה ניתן ב-2019 אך הנתבעים סירבו לחתום על ההסכם ומכאן התביעה, בגדרה התבקש המפקח לאשר את העבודות ולהסמיך את בא כוחם לחתום על ההסכם בשם הנתבעים.

אחד הנתבעים טען כי לפי התוכנית מיקום המעלית מחייב לקיחת שטח מתוך דירתו לטובת הקמת מעלית. לשיטתו, אין סמכות במסגרת פרויקט התמ"א ובמסגרת החוק לגרוע שטחים מדירות פרטיות. זאת, אף אם ניתן לו "פיצוי" בשטחים אחרים.

גם הנתבע השני טען כי אין לאשר את התוכנית בשל הגריעה משטח דירתו. הוא הבהיר כי שיפץ אותה במאות אלפי שקלים, והמשמעות לדבריו היא פגיעה רחבה בערך הדירה. בנוסף הוא העלה טענות בפן התכנוני וציין כי החלוקה הפנים דירתית לפי התוכנית בלתי סבירה.

התובעים ציינו בתגובה כי לצורך ביצוע הפרויקט ובניית פיר מעלית לבניין, אין מנוס מגריעת חלק מזערי ממבואת הדירות בגודל של כמטר מרובע אחד. עוד הם הבהירו כי כנגד גריעה זו תינתן לבעלי הדירות תוספת שטחים מעבר לאלו הניתנים בפרויקט תמ"א מסוג 1/38.

המפקח על רישום מקרקעין בחולון, אורי שלומאי, קיבל את התביעה. הוא הדגיש את החשיבות המרובה בהוצאה לפועל של עבודות לפי תמ"א 38 לחיזוק מבנים קיימים בפני רעידות אדמה. עוד הוא הבהיר שהסמכות שלא לאשר פרויקט תמ"א כשיש רוב של 85% מהדיירים והיתר בנייה, מצומצמת למדי וקיימת למשל במקרים בהם יש פגיעה מובהקת בשוויון בין הדיירים.

לחצו כאן לכתבה המלאה

מה דעתכם על הפסיקה?

לייעוץ משפטי – עו"ד אפרת יוסים

054-9981611